2020-02-17 | Wpływ rozwoju infrastruktury na rozwój powierzchni magazynowych w Polsce

Rozwój infrastruktury i coraz większe możliwości pracy zdalnej, pracy na odległość, rozwój transportu i logistyki, już od kilku lat powodują znaczny rozwój powierzchni magazynowych w Polsce. Dotyczy to zarówno dużych hali magazynowych dla działalności przemysłowych, jak i małych magazynów, które kierowane są do działalności mikro, małego i średniego szczebla (głównie branży e-commerce) oraz do osób indywidualnych. Wynajem magazynów, które posiadają małe powierzchnie użytkowe mające niekiedy od 1m kw., to świetne rozwiązanie do przechowywania krótko i długoterminowego. Rozwój infrastruktury pozwala przechowywać produkty w dużych miejscowościach, w których brakuje piwnic czy pomieszczeń biurowych przeznaczonych pod magazynowanie. Ponadto, dzięki magazynom można rozwijać działalność na całą Polskę i nie być zobligowanym do jednego rynku lokalnego. Magazyny zapewniają dostęp do produktów 24 godziny, 7 dni w tygodniu, a także ochronę, monitoring czy podjazd pod konkretna komórkę. Lokalizacja magazynów w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych i autostrad, pozwala płynnie dostarczać zaopatrzenie do punktów sprzedaży, bez konieczności wjazdu do centrów miast, które spowalniają dostarczenie produktów w krótkim czasie. Magazyny ułatwiają transport, odbiór i przechowywanie, a także przygotowanie produktów do dalszej wysyłki.
Magazyny to nie tylko rozwiązanie dla rynku e-commerce, ale także dla osób, które muszą przeprowadzać się w związku z pracą lub zmieniają miejsce zamieszkania na pewien czas i potrzebują przechować swoje rzeczy w bezpiecznym miejscu.
Magazyny stają się także wartościową inwestycją dla inwestorów działających w branży nieruchomości, dla których zakup nietypowej nieruchomości staje się wartościowym aktywem na dalszy podnajem.