2017-01-07 | Podsumowanie roku 2016 na rynku obiektów magazynowo-przemysłowych

Polski rynek obiektów wielkopowierzchniowych dedykowanych usługom magazynowo- przemysłowym w 2016 roku odnotował rekordowe wyniki pod względem dochodowości oraz podpisanych umów najmu, które objęły ponad 3 mln mkw.

Popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe to wypadkowa wzrostu PKB, konkurencyjnych, w porównaniu z europejskimi, stawek czynszowych oraz ogólnej poprawy koniunktury gospodarczej w Polsce. Na naszym rynku pojawili się giganci z branży e-commerce tacy jak Amazon czy Zalando, ponadto firmy sektora motoryzacyjnego z Toyotą na czele ogłaszają programy rozwoju już istniejących zakładów. Za producentami samochodów podążają ich dostawcy, tacy jak firma Mabuchi Motor inwestująca w Małopolsce. Programy inwestycyjne ogłaszają też duże koncerny FMCG, jak Unilever i Maspex.

Na rynku powierzchni magazynowych do wynajmu szczególnie wyróżniały się stolica i jej najbliższe okolice, które były rejonem najchętniej wybieranym przez najemców. Warto jednak podkreślić, że dzięki umiejętnemu korzystaniu z dotacji unijnych i licznym inwestycjom w infrastrukturę zdecydowanie poprawia się dostępność i atrakcyjność powierzchni magazynowych w innych rejonach kraju. Może to już wkrótce zaowocować licznymi zmianami na rynku. Szczególnie okolice Bydgoszczy i Lublina mogą przyciągnąć uwagę firm zainteresowanych najmem magazynów. Już teraz Szczecin mocno zaakcentował swoją silną pozycję, dzięki dwóm dużym transakcjom najmu na 291k mkw.

Podsumowując miniony rok w kontekście podpisanych umów najmu trzeba wspomnieć o wielkości wskaźnika powierzchni czekających na najemcę, który ustabilizował się na poziomie 6,1%. I tutaj po raz kolejny stolica pokazała swoją siłę – pomimo oddania w użytkowanie kolejnych 217 500 mkw, wskaźnik wolnej powierzchni odnotował znaczny spadek i aktualnie kształtuje się na poziomie 5,5%. Znaczący wzrost powierzchni bez najemcy zanotował natomiast Poznań i tu wzrost jest znaczny z 1,9% do 7,2%.

Z danych udostępnionych przez magazyn.pl wynika, najwięcej pustych magazynów znajduje się w Trójmieście – 14,1%, Lublinie – 9,6%, Krakowie – 9%. Na ich tle zdecydowanie wyróżnia się Polska centralna, w której zaledwie 3% powierzchni pozostaje bez najemcy.

Również pod względem ilości budowanych obiektów rok 2016 był bardzo udany, bowiem rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych wzrósł o 1,2 mln mkw, osiągając łącznie 11,2 mln mkw. Najwięcej nowych obiektów powstało na Górnym Śląsku, w Polsce centralnej oraz Małopolsce.

Warto też zaznaczyć, że powyższe dane dotyczą obiektów ukończonych i oddanych w użytkowanie. W trakcie realizacji pozostaje ok 1,45 mln mkw powierzchni! To pokazuje jak wysoka jest aktywność deweloperów, aby sprostać popytowi na rynku.

Z całą pewnością stabilny wzrost i optymistyczne prognozy dla rynku obiektów wielkopowierzchniowych to również, a może nawet przede wszystkim, zasługa przewidywalnych i stabilnych czynszów. Ostatnie 5 lat pokazały, że na rynku głównym pojawiały się jedynie nieznaczne korekty stawek czynszów bazowych i efektywnych. Ubiegły rok pozostał stabilny dla rejonów Warszawy, Górnego Śląska, Poznania i Trójmiasta. Nieznaczne korekty nastąpiły w strefie miejskiej Warszawy i we Wrocławiu.

Rok 2016 okazał się bardzo udany zarówno dla najemców jak i deweloperów. Biorąc po uwagę koniec licznych inwestycji drogowych, można z optymizmem spoglądać na nadchodzące miesiące. Obecnie obserwujemy dynamiczny wzrost rynku i wyraźną tendencję wielokierunkowego rozwoju powierzchni magazynowych, polegających na łączeniu centrów logistycznych z przestrzeniami produkcyjnymi. To naturalny kierunek rozwoju, gdyż bliskie lokowanie obiektów handlowych i produkcyjnych zmniejsza koszty obsługi logistycznej produkcji, a producenci blisko współpracują firmami logistycznymi

“APP-Projekt dostrzega tendencje bliskiego lokowania funkcji produkcyjnych i logistycznych. Niedawno, niedaleko Warszawy zakończyliśmy podobną inwestycję, dla jednej z dużych sieci handlowych. Trend łączenia powierzchni dotyczy to nie tylko koncernów budujących obok siebie centrum logistyczne i obiekt produkcyjny. Przedsiębiorcy, z którymi współpracujemy szukają lokalizacji dla swoich zakładów lub magazynów w bezpośredniej bliskości swoich partnerów handlowych.

Widzimy także trendencję do zmiany funkcji obiektów z logistycznych na produkcyjne, co szczególnie w przypadku nowoczesnych, czystych technologii nie jest dla nas trudne. APP-Projekt kończy właśnie pod Krakowem realizację obiektu, który będzie wytwarzał innowacyjne materiały. Przekształcenie obiektów magazynowych w produkcyjne jest też możliwe w przemyśle elektronicznym, farmaceutycznym lub produkcji wielu wyrobów FMCG”. – podsumowuje Ryszard Dziwisiński, Kierownik ds. Rozwoju APP-Projekt S.A.

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI